Producenci
Wełna mineralna na poddasze
Wełna mineralna na poddasze

Dlaczego do izolacji dachu i poddasza częstym wyborem jest wełna mineralna?

Szukając materiału izolacyjnego, który ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne, warto zainteresować się wełną mineralną. Stosuje się ją do ocieplania dachów skośnych i stropów, a także ścian zewnętrznych. Wełna mineralna doskonale wygłusza również sufity podwieszane, stropy między piętrami oraz ściany działowe. Stosując wyroby uznanych producentów, takich jak Rockwool, Knauf, URSA, możemy mieć pewność, że deklarowane parametry są zgodne z rzeczywistością i udokumentowane badaniami laboratoryjnymi. Mamy też możliwość skonsultowania się i uzyskania fachowej porady od doradców technicznych takich firm oraz dystrybutorów.

Jakie są zalety wełny mineralnej?

WEŁNA MINERALNA DO IZOLACJI TERMICZNEJ I AKUSTYCZNEJ

NAJSKUTECZNIEJSZA TERMOIZOLACJA DACHU

Wełna mineralna ma bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ). Jego wartość wynosi nawet 0,031 W/mK. Co istotne, im wartość λ jest mniejsza, tym materiał jest lepszym izolatorem. Dla wyrobów np. URSA GLASSWOOL i URSA PUREONE współczynnik przewodzenia ciepła mieści się w przedziale 0,031÷0,045.]

CICHY DOM

Wełna mineralna chłonie fale dźwiękowe i izoluje od hałasu z zewnątrz budynku lub pomiędzy pomieszczeniami, co potwierdzają raporty z badań. Zapewnia komfort akustyczny na bardzo wysokim poziomie. Izolacyjność akustyczna wyraża się w dB (decybelach) – im większa wartość, tym przegroda lepiej izoluje od hałasu. Dzięki zastosowaniu produktów URSA np. w ściankach działowych, osiąga się izolacyjność akustyczną nawet 68 dB!

BEZPIECZNY DOM

Wełna mineralna URSA jest niepalna. Ma najwyższą klasę reakcji na ogień A1, co potwierdzają badania przeprowadzane w certyfikowanych laboratoriach. Wełna stosowana w odpowiednich układach przegród budowalnych pozwala na uzyskanie do 60 minut pełnej i realnej odporności ogniowej w czasie pożaru dla dachów z zastosowaną wełną szklaną.

ŁATWY MONTAŻ

Do izolowania dachu czy ścian wełną mineralną nie jest potrzebny specjalny sprzęt lub drogie narzędzia. Konieczna jest jednak staranność wykonania, bo tylko wtedy izolacja będzie zdawać egzamin przez dziesięciolecia. Produkty z wełny szklanej mają tę zaletę, że przy niskiej gęstości osiągają bardzo dobre parametry termiczne i akustyczne. Wełnę można łatwo docinać nawet do skomplikowanych kształtów, a przy tym część produktów ma trasowane linie, które jeszcze bardziej ułatwiają przycinanie. Z kolei niewielka masa wełny usprawnia prace montażowe, zaś konstrukcja budynku jest obciążana w niewielkim stopniu.

ZDROWY DOM OCIEPLONY WEŁNĄ

Izolacja dachu musi oddychać i zapewniać prawidłową wentylację domu. Takie zalety ma wełna mineralna. Produkty URSA są paroprzepuszczalne, co oznacza, że para wodna ma szansę bezpiecznie i w całości wydostać się na zewnątrz. Jeżeli poddasze nie ma dobrej wentylacji, to para wodna będzie się odkładać lub nawet kondensować poniżej warstwy izolacji lub w niej. W konsekwencji może dojść do stopniowej biodegradacji konstrukcji więźby dachowej lub materiałów wykończeniowych. Zabezpieczeniem przed tym faktem jest stosowanie dobrej i szczelnej warstwy paroizolacji.
Wełna mineralna jest nieszkodliwa dla zdrowia, nie jest rakotwórcza, bowiem głównymi surowcami używanymi do jej produkcji są składniki naturalne, między innymi piasek.

 

GWARANCJA JAKOŚCI I TRWAŁOŚCI

Bardzo ważną zaletą wełny mineralnej jest niezmienność parametrów w czasie. Po latach użytkowania są wciąż takie same. Niezmienność jest potwierdzona w Deklaracji Właściwości Użytkowych, którą wystawia się dla każdej paczki wełny URSA. Jakość wyrobów URSA potwierdzają też certyfikaty CE, ISO oraz EUCEB.

MATERIAŁ EKONOMICZNY I EKOLOGICZNY

Ocieplenie dachu wełną mineralną zdecydowanie poprawia energooszczędność budynku, a przy tym jest najtańsze wśród innych izolacji dachu o tej samej skuteczności.
To materiał ekologiczny produkowany z naturalnych surowców – piasku i stłuczki szklanej, uzyskiwanej z recyklingu. W wysokiej temperaturze następuje stopienie surowców, a w kolejnym etapie ich rozwłóknienie. Dzięki temu powstają włókna o średnicy kilku μm, które następnie są łączone ze sobą za pomocą żywic, tworząc sprężystą i elastyczną wełnę szklaną, dostępną w postaci rolek lub płyt. 

WYBÓR W URSA

W ofercie są dostępne produkty z mineralnej wełny szklanej URSA GLASSWOOL oraz wełny szklanej klasy premium URSA PUREONE. Produkty muszą być dostosowane do różnych potrzeb i zastosowań, więc produkuje się je w formie rolek, płyt, taśm oraz w postaci granulatu. W ofercie URSA znajdują się także płyty XPS z polistyrenu ekstrudowanego oraz panele URSA AIR z mineralnej wełny szklanej do budowy samonośnych przewodów wentylacyjnych.

Produkty URSA – jednego z największych producentów materiałów do izolacji w Europie – są na polskim rynku już 20 lat. Cieszą się niesłabnącym zaufaniem zarówno wykonawców, jak i klientów końcowych.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ PRODUKT DO MONTAŻU NA DACHU SKOŚNYM?

MONTAŻ WEŁNY URSA – WSKAZÓWKI

Pierwszym krokiem na drodze do wykonania prawidłowego ocieplenia poddasza jest przygotowanie wełny mineralnej do montażu.
+ Po rozpakowaniu wełny odczekaj kilka minut do momentu, aż wełna rozpręży się do deklarowanej grubości (opisanej na etykiecie). W razie potrzeby wstrząśnij wełną, chwytając ją za dwa narożniki.
+ Oceń materiał pod względem wizualnym – pamiętaj, że do montażu nadaje się wyłącznie produkt bez wad.
+ Zmierz wysokość krokwi i upewnij się, że grubość wybranej wełny jest właściwa (w zależności od sposobu wentylacji dachu).
+ Ostrym narzędziem przytnij przy prostej listwie pas wełny o długości równej odległości w świetle między krokwiami (w miejscu montażu), dodając 2 cm, które są potrzebne na zaklinowanie się wełny między krokwiami. Materiał powinien zostać docięty tak, by jego krawędzie były równe i prostopadłe. Zapewnisz w ten sposób szczelne przyleganie izolacji do konstrukcji.

PRACE MONTAŻOWE – DWUWARSTWOWA IZOLACJA

Krokwie wykonane z drewna sosnowego są pięciokrotnie słabszym materiałem izolacyjnym niż wełna, dlatego rekomendowanym rozwiązaniem jest izolacja dachu skośnego poprzez ułożenie dwóch warstw wełny mineralnej, pierwszej: między krokwiami a drugiej: od spodu krokwi. Mata musi ściśle przylegać do krokwi i konstrukcji nośnej systemu suchej zabudowy. Pomiędzy sąsiednimi fragmentami wełny oraz pomiędzy wełną i konstrukcją nośną nie może być żadnych szczelin. To niezwykle istotne, ponieważ każda szczelina (nawet niewielkich rozmiarów) przynosi straty ciepła, a ewentualna nieszczelność dachu przekłada się na późniejsze koszty energii.
Druga warstwa izolacji układana jest w poprzek pod krokwiami, czyli pod kątem 90° do pierwszej warstwy, między listwami drewnianymi, profilami metalowymi CD systemu suchej zabudowy zamocowanymi na wieszakach lub elementami ES suchej zabudowy przymocowanymi do krokwi. Przed zamontowaniem profili metalowych CD można umieścić w nich przycięte paski wełny.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl