Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
ABC glazurnika: przecinarki do gresu ręczne i elektryczne

ABC glazurnika: przecinarki do gresu ręczne i elektryczne

źródło: https://www.rubi.com/pl/blog/przecinarki-do-gresu/

 

Każdy profesjonalny glazurnik twierdzi, że przecinarki do gresu to kluczowe narzędzia do osiągnięcia pożądanego efektu końcowego..

Należy pamiętać, że ze względu na różnorodność dostępnych materiałów ceramicznych na rynku mamy możliwość wyboru wśród różnych narzędzi do cięcia.

Przede wszystkim przecinarki do gresu dzielimy na ręczne lub elektryczne, co rozszerza dostępność i sprawia, że wybór konkretnego narzędzia jest jeszcze trudniejszy. W tym artykule opowiemy o różnorodnych przecinarkach i zwrócimy uwagę na kluczowe elementy wpływające na ostateczny wybór.

PŁYTKI CERAMICZNE

Obecnie najczęściej stosowanym materiałem do wykończenia podłóg i ścian są różnego rodzaju płytki, przede wszystkim z gresu porcelanowego. W zależności od materiału do cięcia konieczne będzie wybranie odpowiedniego narzędzia do obróbki. Trzeba uwzględnić jeszcze kilka parametrów jak rodzaj cięcia, proste czy pod kątem, o czym więcej opowiemy w dalszej części artykułu.

PRZECINARKI DO GRESU RĘCZNE I ICH CECHY

Narzędzia ręczne do cięcia ceramiki to lekkie i mniejsze niż narzędzia elektryczne, wygodne i szybkie w użyciu. Charakteryzują je:

 • Łatwość użycia
 • Wielofunkcyjność
 • Łatwość w transporcie
 • Możliwość użycia w dowolnym miejscu bez podłączenia do prądu
 • Mniejsza emisja hałasu
 • Mniejsza ilość pyłu
 • Czy chcesz otrzymać nowy katalog RUBI ze wszystkimi narzędziami? Kliknij tutaj i pobierz za darmo.
Przecinarka do gresu ręczna TX

WYBÓR PRZECINARKI RĘCZNEJ

Aby dokonać wyboru, należy wziąć pod uwagę rodzaj cięcia, maksymalną grubość płytki, maksymalną jej długość oraz twardość, co przekłada się na wymaganą siłę łamania.

Obecnie w ofercie RUBI posiadamy przecinarkę ręczną TZ-180 o maksymalnej długości 180 cm. Jeśli będziemy pracować z większymi płytami tzw. spiekami, których długość przekracza nawet 3m, musimy sięgnąć po dedykowane narzędzia do dużego formatu, czyli nasz SYSTEM SLAB. Zachęcamy do przeczytania artykułu 5 NARZĘDZI DO PRACY Z PŁYTKAMI WIELKOFORMATOWYMI.

PRZECINARKI DO GRESU ELEKTRYCZNE I ICH RODZAJE

Przecinarki elektryczne zwane też przecinarkami wodnymi pozwalają na pracę z ceramiką o dużej twardości i grubości bez większego wysiłku, zapewniając jednocześnie wykończenie wyższej jakości niż przecinarki ręczne.

Można uznać, że istnieją trzy grupy przecinarek elektrycznych:

 • Przenośne – małe, lekkie i łatwe w transporcie.
 • Z mobilnym stołem – zaprojektowania głównie do cięcia materiałów budowlanych, które umieszczane są na ruchomym stole.
 • Z ruchomą głowicą – polecane do cięcia materiałów ceramicznych, gdzie głowica z tarczą porusza się na prowadnicy

Dokładnie każdą z grup opisaliśmy w poście Maszyna do Cięcia Płytek na Mokro · Wybierz najlepszą dla siebie!

Przecinarka do gresu elektryczna DCX

KRYTERIA WYBORU PRZECINARKI ELEKTRYCZNEJ

Decydując się na zakup przecinarki elektrycznej należy uwzględnić kilka ważnych aspektów, które będą miały wpływ na łatwość pracy oraz zadowolenie z użytkowania.

 • Wymagana moc
 • Potrzeba regulacji wysokości cięcia
 • Rozmiar tarczy
 • Wysokość cięcia

Poniższy film prezentuje szczegóły techniczne przecinarki DCX-250 XPERT.

 

Niezwykle istotne jest używanie odpowiednich tarcz do cięcia materiału, na którym pracujemy. Marka RUBI oferuje bardzo duży wybór tarcz, od uniwersalnych do specjalistycznych. Dobór akcesoriów zależy od naszych priorytetów, , takich jak jakość wykończenia, prędkość cięcia lub żywotność tarczy.  Należy jednak pamiętać, że jakość wykończenia i prędkość cięcia mają ze sobą odwrotną zależność: im wyższa jakość wykończenia, tym mniejsza prędkość, i na odwrót.

Podobnie jak to było w przecinarkach ręcznych tak i w elektrycznych, w ofercie RUBI posiadamy dedykowaną linię produktów SLAB SYSTEM do cięcia płyt wielkoformatowych. Możemy sięgnąć po naszą elektryczną pilarkę TC-125, która porusza się na prowadnicy SLIM oraz pozwala na cięcie proste oraz pod kątem.

Jeśli chcesz nadal rozwijać swoje umiejętności i być na bieżąco z najnowszymi technikami cięcia ceramiki, znajdziesz cenne materiały na naszych platformach cyfrowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl